1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Droga energia i spadki cen proszków to gorsze wyniki finansowe

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© alima-bis

Jak problemy z cenami czynników energetycznych wpłynęły na strukturę zamówień ze strony zakładów mleczarskich? O to zapytaliśmy Tadeusza Łuczaka, Prezesa Alima-Bis.

– Czynniki energetyczne mają istotny wpływ, szczególnie w przemyśle spożywczym, który potrzebuje zarówno dużo ciepła, jak i dużo zimna – żeby to zapewnić, potrzebne są gaz i energia elektryczna. Drastyczne skoki cen gazu w 2022 r. i podwyżki cen energii w 2023 r. spowodowały wzrost kosztów, a czasami ograniczenie produkcji. Na to nałożyły się spadki cen proszków mlecznych, masła, sera żółtego itd. na rynkach światowych. W takich warunkach nieuniknione są gorsze wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw.

– Alima-Bis prawie połowę produkcji eksportuje, i to nie tylko na rynki UE, ale również do krajów, które kryzysy dotknęły często w mniejszym stopniu lub wcale. Nasza sytuacja została przez to złagodzona. Dbamy o to, żeby dywersyfikacja naszej sprzedaży zwiększała się o rynki Afryki oraz Azji Środkowej i Wschodniej. Stąd też mogę stwierdzić, że problem cen energii miał wpływ na naszą firmę, ale nie taki, żeby zastosować krytyczne rozwiązania. Wciąż się rozwijamy, ale nie w takim tempie, w jakim byśmy chcieli.

Pomówmy o pozyskiwaniu, kosztach i jakości wody używanej w procesach mleczarskich. Jakie problemy w tym zakresie zgłaszają zakłady mleczarskie i jak pomagają Państwo je rozwiązać?

Woda jest niezmiernie ważnym zagadnieniem. Słyszymy na co dzień o jej braku, o zanieczyszczeniach, słabej jakości itd. Walka o każdy litr wody, który znajduje się w zakładzie produkcyjnym, staje się coraz bardziej powszechna, ale wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia. W Alima FPT kładziemy mocny nacisk na możliwości, jakie niesie technologia filtracji membranowej w recyklingu wody. W wielu przedsiębiorstwach odzysk wody jest już stosowany, szczególnie w dużych zakładach, które na taką inwestycję mogły sobie pozwolić. Można jednak – a nawet trzeba – iść dalej. Woda krąży w zakładzie w układzie technologicznym, w układzie mediów, a na końcu w ściekach. Z każdego z tych miejsc można ją odzyskać i zawrócić do odpowiednich obiegów. Jest to kierunek, który mocno lansujemy i który realizujemy u naszych klientów. Na pewno w najbliższych latach zamknięty cykl obiegu wody będzie standardem. Należy nadmienić, że technologia i jej rozwój wymaga coraz to bardziej oczyszczonej wody, doprowadzonej niemal do stanu wody destylowanej. Dotyczy to procesów uzyskiwania izolatów białkowych, białek, barwników, enzymów, gdzie nie można dopuścić do udziału zewnętrznych, dostarczanych z wodą jonów, jakichkolwiek związków chemicznych czy atomów, które zakłócą ten wysoko precyzyjny proces.

Więcej na temat technologii mleczarskich w Forum Mleczarskie Biznes 2/24 oraz w wywiadzie z Tadeuszem Łuczakiem, Prezesem Alima-Bis.

Warte przeczytania